Brafitting jako sztuka doboru bielizny pojawił się w odpowiedzi na rosnące potrzeby kobiet, ich coraz większą dbałość o kwestie zdrowotne i pielęgnacyjne. Oznacza sztukę dopasowywania bielizny do indywidualnych potrzeb ciała kobiety, aby zapewnić jej:

 • odpowiedni komfort przy dobraniu odpowiedniego rozmiaru i kroju biustonosza,
 • właściwe podtrzymanie piersi, co wpływa na to, jak postrzegamy siebie i swoje ciało,
 • ładne wyeksponowanie biustu i dekoltu, tak aby spełnić potrzeby i oczekiwania klientki,

Składa się na to nie tylko samo określenie rozmiaru biustonosza, ale również rozpoznanie, jaki fason, krój będzie najlepszy dla danej kobiety.

Jak pokazują badania, ponad 70% kobiet w Europie nosi źle dopasowaną bieliznę. Najczęstszym błędem jest za luźny obwód i za mała miseczka biustonosza.

Nie wiesz, jak dobrać właściwy rozmiar stanika? Pomożemy i wyjaśnimy w kilku krokach.

Jak zmierzyć rozmiar biustu?

By ustalić rozmiar biustonosza, należy poznać dwa wymiary:

 • obwód pod biustem,
 • obwód biustu.

Pomiarów dokonuje się za pomocą miary krawieckiej. By właściwie je odczytać, musisz w trakcie mierzenia stać prosto i oddychać swobodnie. Najlepiej jest stanąć bokiem przed lustrem, gdzie widzimy, czy miara z przodu i z tyłu są na tej samej wysokości i nigdzie się nie zwija. Dobrze jest też wyciągnąć ręce przed siebie, ale wówczas będziesz potrzebować pomocy drugiej osoby do zdjęcia miary.

Obwód pod biustem pozwala ustalić obwód biustonosza.

Mierzony jest bezpośrednio pod piersiami. Miarę należy poprowadzić dość ciasno, ale na tyle wygodnie, by móc swobodnie oddychać. Jak wyniki przekładają się na rozmiar? Metody są dwie:

 1. Jeśli uzyskany pomiar to liczba np. 74 cm, 78 cm, 82 cm, zaokrąglij go w dół do najbliższej wartości będącej wielokrotnością piątki, czyli - 70 cm, 75 cm, 80 cm.
 2. Druga metoda zakłada, aby od otrzymanego wyniku odjąć 5 cm i dopiero wówczas zaokrąglić do najbliższej piątki. W tym wypadku, jeśli nasz obwód pod biustem wyniesie np. 82 cm, to (82 — 5 = 77, po zaokrągleniu = 75).

Wszystko zależy od elastyczności materiału, z którego są uszyte boki, pas obwodu biustonosza, indywidualnych preferencji — komfortu noszenia.

Jak zmierzyc obwod pod biustem - MilenaBielizna.pl

Obwód w biuście jest konieczny do oszacowania właściwej wielkości miseczek.

Pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu biustu. Miara krawiecka powinna być poprowadzona na tyle luźno, by nie ściskać piersi.

Różnica między obwodem w biuście i pod biustem wskaże wielkość miseczki.

Uzyskany w ten sposób wynik trzeba porównać z tabelą rozmiarów. Za jej pomocą zorientujesz się, jaka jest twoja najbardziej prawdopodobna miseczka u danego producenta.

Jak zmierzyc obwod w biuscie - MilenaBielizna.pl

Pamiętaj też, że każdy producent ma swoją własną tabelę rozmiarów, a to oznacza, że te same rozmiary mogą się od siebie różnić w zależności od tego, jaka jest jego jakość oraz marka. Na to, jak biustonosz na Tobie leży, wpływ ma często również fason i krój biustonosza. To, że przy obecnym biustonoszu rozmiar 75E był dla Ciebie idealny, nie znaczy, że model 75E o innym kroju też będzie tak samo dobrze pasował. Ustalony za pomocą wymiarów rozmiar stanika jest więc tylko sugestią.

Tabela rozmiarow - MilenaBielizna.pl

Gdy znasz swoje wymiary, możesz już dość celnie oszacować rozmiar biustonosza. Jednak takie czynniki, jak kształt, jędrność czy rozstaw piersi, również mogą wpływać na to, jak konkretny model będzie na tobie leżał. W razie wątpliwości lub chęci zasięgnięcia fachowej porady zapraszamy do naszych salonów stacjonarnych (zakładka O NAS).

Prawidłowo dobrany biustonosz

 1. Biust podtrzymywany jest przez obwód biustonosza, a nie przez ramiączka, więc obwód musi być dopasowany, czyli nie może być za luźny.
 2. Nowy biustonosz powinnyśmy zapinać na najluźniejszą haftkę, aby przedłużyć cykl życia stanika. Gdy biustonosz lekko się nadda, mamy możliwość przepięcia na środkową haftkę, aby nadal dobrze trzymał obwód.
 3. Fiszbiny obejmują całą pierś, przylegając bezpośrednio do jego podstawy i na przedłużeniu od zewnętrznej strony celują w środek pachy.
 4. Całe piersi mieszczą się w miseczkach — nic z nich nie „wypływa” górą ani bokami.
 5. Miseczki nie spłaszczają piersi, miseczki nie odstają, mostek przylega do ciała.
 6. Obwód biustonosza znajduje się w poziomie na tej samej wysokości zarówno z przodu jak i z tyłu i przylega ściśle do ciała. Ramiączka biustonosza są tak wyregulowane, że nie spadają z ramion, a jednocześnie się w nie nie wpijają.

Kobiety różnią się od siebie wzrostem, wagą, budową ciała, rozmiarem i kształtem biustu. Potrzeby każdej z nich są różne. Różne są także wyobrażenia o dobrze dobranej bieliźnie. Pamiętaj, że rozmiar piersi zmienia się przez całe życie. Jest to naturalne. Biust może zwiększać się i zmniejszać, a przyczyną tego może być zmiana wagi ciała, przebyte ciąże, karmienie piersią, kuracje hormonalne, może także zmieniać jędrność i konsystencję i tu wiek, styl życia, przebyte diety mają duże znaczenie.

Przy odpowiednio dobranej, markowej i wysokiej jakości bieliźnie poprawia się nasze samopoczucie i samoocena. Prostujemy się, odciążamy kręgosłup, poprawia się kształt biustu, a sylwetka zostaje wyszczuplona. Nasze ubrania, bluzki czy sukienki układają się idealnie, przez co my czujemy się bardziej kobieco i podnosi się nasze poczucie wartości.